top of page

METODICKÉ PŘÍRUČKY AMNESTY INTERNATIONAL

Metodická příručka nabízí praktické nástroje a materiály využitelné při práci s tématy stereotypů, xenofobie, diskriminace a rasismu. Vychází z příběhů devíti zajímavých a inspirativních lidí z řad zástupců menšin
a představuje možnosti, jak lze s příběhy menšin pracovat ve výuce. Každý příběh je zpracován ve formě komiksu a je doprovázen návrhem otázek
do diskuze a zpracovanými informacemi, které upřesňují možné nejasnosti a nejčastější mýty spojené s danou menšinou, a návrhem aktivit, které hravou formou přispívají

k nenásilnému otevírání diskuse u jednotlivých témat a umožňují hlubší porozumění druhým lidem skrze osobní prožitek.

METODICKÉ PŘÍRUČKY JINÝCH ORGANIZACÍ

Metodický materiál organizace ARPOK představuje objevování rozmanitosti a s ním spojené nástrahy diskriminace ve společnosti. Přibližuje pracovnicím s mládeží jednoduché aktivity, jimiž podpoří vnímavost a sebereflexi mladých lidí, s nimiž pracují, v pohledu na vnímání a postoje k jinakosti.

Přehledně zpracovaná publikace organizace In IUSTITIA v teoretické části vysvětlí pojmy předsudek, stereotyp, násilí z nenávisti a efekt přihlížejícího. Vyučujícím nabídne nové metody a navrhne, jak pracovat se třídou a předcházet projevům předsudků, nesnášenlivosti či šikany. V praktické části uvede didakticky zpracované aktivity, včetně pracovních listů, použitelné pro okruhy multikulturní výchovy.

Metodika projektu Stereotýpek v nás je určena pro pedagogy a pracovníky s mládeží, kteří mají zájem prohloubit si své znalosti o nejnovějších trendech v interkulturním vzdělávání, osobnostní výchově a zážitkové pedagogice a osvojit si metodiku vzdělávacího programu projektu Stereotýpek v nás, v níž se výše zmíněné spojuje. Na projektu spolupracují tři organizace: Multikulturní centrum Praha, INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a AFS Mezikulturní programy. 


 

ODKAZY NA WEBOVÉ ZDROJE

Web pro pedagogy, kteří se u svých studentů či ve svém okolí setkávají s projevy nesnášenlivosti a hledají pomoc, jak na tuto situaci co nejlépe zareagovat. Jsou zde příklady konkrétních osvědčených reakcí, odkazy na instituce a odborníky, kteří mohou v daném případě pomoci,
a materiály k tématu. Součástí je i poradna a prostor pro sdílení dalších materiálů.

Portál, který má sloužit jako nástroj pro zavedení multikulturní výchovy do škol. Vznikl na základě široké spolupráce mezi studenty, odborníky akademického světa i neziskového sektoru. 

Audiovizuální lekce na téma Rasismus. Po přihlášení je učitelům dostupný dokumentární film a k němu zpracované metodické materiály pro další práci s tématem filmu ve výuce.

Aktivity zaměřené na témata xenofobie, rasismu, extremismu, neonacismu a antisemitismu obsahuje metodické listy pro pedagogickou práci s tématy, které spadají pod multikulturní výchovu. Tyto multikulturní výukové programy mají za cíl studenty upozornit na úskalí černobílého vnímání světa, podpořit vstřícnost při setkávání se s odlišnostmi a otevřít prostor mnohdy ožehavým tématům jako je vztah Čechů k cizincům, rasismus v české společnosti nebo osobní iniciativa v situacích bezpráví.   


 

CHCI NA DALŠÍ TÉMA

menšiny.png
SDG.png
uprchlíci.png
human-2099066_1280.png
bottom of page